AML pytania i odpowiedzi

AML dla biur rachunkowych – FAQ

NIE

Z założenia biuro rachunkowe nie przeprowadza transakcji, wobec czego nie realizuje procedury wstrzymania transakcji, blokady rachunku, czy zgłaszania transakcji ponadprogowych, o których jest mowa w artykule 72 ustawy  z dnia 1.03.2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML).

Biuro zobowiązane jest do zarejestrowania transakcji, której okoliczności wskazują, że może ona mieć związek z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmy, bez względu na jej wielkość i charakter.

Więcej przeczytasz na stronie GIIF w komunikacie nr 11.

NIE

Biuro rejestruje się w systemie informatycznym GIIF dopiero w momencie, gdy będziemy raportować podejrzaną transakcję. Może nigdy nie będziesz musiał się tu nie zarejestrować.

Zawiadomienie można złożyć elektronicznie lub papierowo.

System informatyczny GIIF znajdziesz na stronie GIIF.

 

TAK

Każdy ma prawo dokonać takiego zgłoszenia. Nie tylko pracownicy, ale też np. osoby, z którymi współpracujesz. A Ty musisz im to umożliwić.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Procedura anonimowego zgłaszania naruszeń AML”. Wystarczy, że klikniesz.  

NIE

Certyfikaty nie są wymagane, tak samo, jak nie musisz odbywać zewnętrznego szkolenia. Wystarczy, że sam przeszkolisz pracowników, którzy podpiszą stosowne oświadczenie wzięcia udziału w szkoleniu. Koniecznie zapoznaj ich równocześnie z Twoją wewnętrzną procedurą AML.

Szukasz wzoru Oświadczenia? Dostaniesz go u nas. Napisz do nas!

NIE

Jest to oczywiście dobre w celach dowodowych, ale nigdzie w ustawie AML nie jest napisane, że takie szkolenie musi mieć miejsce. Musisz po prostu na bieżąco aktualizować swoją wiedzą w tym zakresie.

TAK

AML pozwala na wykonywanie kopii dokumentów tożsamości, co wynika z artykułu 34. Ust 4 AML:

„Instytucje obowiązane na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach tożsamości klienta i osobowy upoważnionej do działania w jego imieniu oraz sporządzić ich kopie.”

Przepisy ustawy dopuszczają kserowanie dowodu, jednak nie musisz tego robić, jeżeli klient powie, że tylko okaże dowód, ale nie pozwoli skserować. W swoim formularzu identyfikacji klienta dokonaj odpowiedniej adnotacji – że zweryfikowałeś informacje od klienta z jego dowodem.

Możesz, a nawet powinieneś!

Chyba masz lepsze rzeczy do roboty, niż ręczne wypełnianie formularzy, klikanie po rejestrach w poszukiwaniu beneficjentów rzeczywistych, notowanie w kalendarzu kiedy musisz ponownie dokonać oceny ryzyka swojego klienta, czy biura…

Jeżeli nie narzekasz na nadmiar czasu, a wręcz przeciwnie – zawsze go zbyt mało – skorzystaj z naszego rozwiązania do automatyzacji AML w Twoim biurze.

Najważniejsze artykuły z punktu widzenia biura rachunkowego wprost z ustawy AML znajdziesz w naszym PDFie.

Znasz już ustawę o AML? Nie wiesz, na czym się skupić?

Chcesz zautomatyzować AML?

Nie trać więcej czasu i …. papieru! 🙂 

Już dziś zapisz się na newsletter 👉

Przy okazji skorzystasz z cyklu MSR, czyli Małych Sprytnych Rad związanych z biznesem, marketingiem i rozwojem dla właścicieli biur rachunkowych. Zapraszamy!

newsletter-5

Podobne wpisy